Obrazkowa encyklopedia drzew i krzewów iglastych

Tsuga canadensis Stanger

Z niezrozumiałych względów choiny kanadyjskie nie należą do najbardziej ulubionych iglaków w polskich ogrodach i nawet w dużych kolekcjach rzadko można trafić ciekawe odmiany tego iglaka. Wielka szkoda, bo choina kanadyjska ma wiele zalet, które wyróżniają ją w iglastym świecie. Najważniejsza to oczywiście zdolność do przetrwania nawet w całkowitym cieniu. Tam, gdzie prędzej, czy później padną nam świerki i sosny, tam choina poradzi sobie doskonale. Nie szkodzi to jej oczywiście rosnąć także w pełnym słońcu.
Mam nadzieję zachęcić Państwa do spojrzenia łaskawszym okiem na choiny i pokazać jedną z ładniejszym i nowszych jej odmian jaką jest ‘Stranger’. Przyjechała do nas z amerykańskiego Oregonu, gdzie została wyselekcjonowana w jednej ze szkółek. Rośnie sobie w niewielki stożek przyrastając rocznie o ok 5-6 cm.

Jak i gatunek nie ma absolutnie żadnych wymagań glebowych, a u nas w ogrodzie rośnie zarówno na ciężkiej glinie, jak i na niemal czystym żwirze okalającym dom. Nie straszne jej zimowe wiatry i wiosenne przymrozki. Iglak całkowicie bezobsługowy!

Comments